info@rotaestetik.com
İSTANBUL | +90 (553) 716 59 29
İZMİR | +90 (530) 265 80 17
ANTALYA | +90 (533) 037 88 65

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesi işlemine lazer epilasyon denir. Lazer uygulaması ile kıl kökleri, çevre dokuya zarar vermeden yakılır. Yeterli seans sayısına ulaşılması durumunda, tüyleri kalıcı olarak etkisiz hale gelir ve  tekrar çıkmaz

Lazer epilasyon da çeşitli teknikler uygulanabilir, bun kişinin ten yapısı da eklendiğinde uygulama sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çok açık tenli ve çok açık renkli tüylere sahip kişilerde işlemin sonuç vermesi uzun sürebildiği gibi tam tersi durumlarda 6- ile 8 seans sonucu kesin sonucu ulaşmak mümkün olmaktadır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta olduğunu belirtmek gerekiyor. İşlemden 15 gün önce kılları kökünden alan cımbız, ağda gibi işlemlerin yapılmaması bunun yerine jilet kullanılması, gerekiyor. Ayrıca uygulama  öncesinde işlemin yapılacağa bölgeye peeling yapılmaması, solaryum ya da güneşlenmek gibi cildi bronzlaştırıcı işlemlerden uzak durulması gerekiyor.

Epilasyon uygulaması sırasında, temizlenen ve tüyleri kısaltılan bölgeye lazerle işlemi yapılır. . Lazerin ürettiği enerji belli bir dalga boyunda ışıktan oluşmaktadır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşır. Deriden geçerek kıl köküne ulaşan lazer saniyeler içinde kıl işleminin ardından yaklaşık 10 gün sonra tüyler kendi kendine dökülmeye başlar.

Lazer epilasyon cihazları Alexandrite, Diode, Nd-yag gibi farklı lazer türlerine ayrılsa da hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Hangi cihazı tercih etmeliyim diyenlerin kıl ve cilt tipine uygun olanı belirlemesi için bir uzman görüşü almaları faydalı olabilir. Bu 3 tür dışında LPL ve mavi ışık gibi yoğunlaştırılmış ışık kullanılan yöntemler de mevcuttur.

Lazer Epilasyon Nerelere Yapılır?

Lazer epilasyon kişinin isteğine bağlı olarak neredeyse tüm vücuda uygulanabilir. Ancak epilasyonun uygulanacağı bölgede sivilce, uçuk ya da egzama gibi bir cilt problemi olmamasına dikkat edilmelidir. Yüz bölgesine uygulama yapılması durumunda iğneli epilasyon seçenekleri tercih edilebilir. Bu bölgede ayva tüyler daha fazla olduğu için seans sayısının çok daha fazla olması normal olacaktır. Alanında uzman kişiler tarafından koltuk altı, bikini bölgesi, sırt, bacaklar, karın bölgesi gibi tüm vücuda lazer epilasyon işlemi uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Vücuda Zarar Verir Mi?

Bu uygulamanın konusunda uzman kişilerce ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi halinde bilinen bir zararı yoktur. İşlemin deriye, ter bezlerine, lenflere ya da damarlara ulaşması beklenmez, hedef yalnızca kıl kökleridir. Uygulamaya başlamadan önce test atışları yapılması, olası alerjik reaksiyonların gözlenmesi, varsa kıllanmaya neden olan hormon problemlerinin kan testi ile araştırılması genel prensiplerdendir. Ciltte kızarıklık, yanma, şişme gibi tahriş belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Lazer Epilasyonun avantajları nedir?

Kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar. Kanserojen değildir. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntemdir. Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur. Hemen hemen vücudun her bölgesine uygulanabilir.Lazer epilasyon ile kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. Batık kılları olan ve kıl dönmesi sorunu yaşayan hastalar için en önemli bakım yöntemidir

Lazer Epilasyon işlemden sonrası neler yapılmalıdır?

Lazer Epilasyon uygulamasının ardından 2 gün süreyle güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. zorunlu güneş ışınına maruz kalındığı takdirde, bölgeye yüksek koruma faktörü (SPF30)kremler sürülmelidir. Lazer Epilasyon işlemi yapılan kıl kökleri 10-15 gün içinde hafifce uzar ve dökülmeye başlar.

Lazer epilasyonda neden birden fazla seans gereklidir?

Vücut kılları anajen, katajen, telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız olarak farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki katajen, telojen evrede olan kılları yok etmek mümkün olmaz.

Lazer Epilasyon seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

Lazer Epilasyon uygulamalarında seans aralıkları bölgeye göre değişmekle birlikte genelde 6-8 haftadır. Seans sayısı ise ortalama 8’dir.Yüz bölgesinin hassaslığı ve kılların ince olması seansları uzatabilir. Koltukaltı, genital ve bacak gibi daha kalın kıllara sahip bölgelerde başarı daha yüksektir.