info@rotaestetik.com
İSTANBUL | +90 (553) 716 59 29
İZMİR | +90 (530) 265 80 17
ANTALYA | +90 (533) 037 88 65

Leke Bakımı

Cilt Lekeleri günümüzde en çok şikayet edilen  cilt sorunlarındandır . Cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri bir takım estetik, kozmetik problemlere neden olmakta hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Düşünülenin aksine leke problemi sadece beyaz tenlilerde görülmez, koyu tenli kişiler de risk altındadır.

Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir. Cilt lekeleri melanin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin çok yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekelerini oluşturmasın çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmaya bağlı olarak bir kısmı da güneş ve dış etkenler sonucu oluşmaktadır.

leke bakımı

leke bakımı

Leke en çok nerede oluşur?

Cildin hassas olduğu yerler, güneş ya da kimyasal maddelerle en fazla temas den bölgeler başta olmak üzere, yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde leke görülebilir.

Leke Oluşumu Nasıl Önlenir?

Güneş lekesi şikayeti olanların düzenli olarak yaz kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Kullanılan Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir yenilenmesi çok önemlidir. Bu tip cilde sahip olanlar düzenli güneş koruyucu krem kullansalar bile çok fazla direkt güneş ışığına maraz kalmamalıdırlar.Güneş lekesi şikayeti olan kişiler günlük hayatta güneş koruma faktörü içeren fondöten ve pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de leke bakımı desteklenmiş olur.

  • Her mevsim yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Güneşe çıkmadan önce ıslak mendil, tüy sarartan krem, deodorant, parfüm ve bronzlaştırıcı ürün kullanılmamalıdır.
  • Sivilce ve akne izlerine uygulanan gelişigüzel bakımlar akne izlerine davetiye çıkarabilir.
  • Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece önemlidir.Hormonal değişimlerin güneş ile etkileşimi lekelerin oluşumuna mükemmel bir zemin hazırlar bu döneme özellikle dikkat edilmelidir.
  • Cildin hassas bölgelerini; yüz, dekolte bölgesi ve elleri düzenli olarak nemlendirmek hem lekelenmeyi önler hem de o bölgelerin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

 Leke Bakımı Nasıl yapılır?

Bakım öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Lekenin oluşumu ne kadar yeniyse bakıma o kadar iyi yanıt verir. Aynı şekilde leke oluşumu ne kadar eskiyse bakımı süreci de o ölçüde uzar. Bakıma başlamadan önce leke oluşumunun nedeni mutlaka araştırılmalı ve leke oluşumunu tetikleyen faktör ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde ya bakımdan yanıt almak zorlaşır ya da bakımı ile birlikte leke hafiflese de bir süre sonra yeniden belirir.

Leke bakımı lazer sistemleri, peeling, mezoterapi, dermapen, altınprob gibi uygulamaların özel leke açıcı serumlarla birlikte kullanımıyla yapılabilmektedir.

Leke bakımında; bakım öncesi doğru tanıyı koymak ve bu doğrultuda en etkili bakım yöntemini uygulamak başarılı sonuç almada en önemli faktördür.