info@rotaestetik.com
İSTANBUL | +90 (553) 716 59 29
İZMİR | +90 (530) 265 80 17
ANTALYA | +90 (533) 037 88 65

Lenf Drenaj

Lenf Drenaj nedir?

Lenf Drenaj sistemi vücutta bağışıklık, savunma ve lenf sıvısının tamamının işlevlerini yerine getiren sistemdir. Hepimizin içinde bizi sağlıklı tutmaya çalışan sessiz bir sistem bulunmaktadır. Buna lenf sistemi adı verilir. Lenf dolaşımı bildiğimiz kan dolaşımına paralel çalışır ve vücudumuzun kirli atık sistemidir.

 Lenf sistemi olmadan vücudumuz bir balon gibi şişer ve vücudumuzdaki sıvılar durgunlaşıp hücrelerimizi öldürür.

İç organlarımızın temizliğinden sorumlu, atık toplama sistemi olan lenf dolaşımı doğru çalıştığında bağışıklığımız artar ve hastalıklara karşı dirençli, sağlıklı bir bedenimiz olur.

Lenf kanalları cilt altında topladığı su ve proteinden oluşan lenf sıvısı içerir. Cilt altında biriken ve lenf kanalları ile toplanarak filtre edilen bu ağırlıklı sıvı idrar yolu ile vücudumuzdan atılır. Protein ve su dokular arasında birikerek ödem oluşturur. Ödem sıklıkla bacaklar ve kollarda görülse de vücudun herhangi bir bölgesinde de oluşabilir. Özellikle bacakta ve kolda oluşan ödem ağırlık ve ağrı yaparak kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Lenf Drenaj Nasıl Uygulanır?

Lenf Drenaj

Lenf Drenaj

Kişiye ince çorap giydirilerek ayaklar, bacaklar ve karın sarılır ve lenf drenajı cihazı çalıştırılır.

 Cihaz parmak uçlarından yukarıya doğru, düzenli aralıklarla basınç uygulayarak, lenf drenajını sağlar.

Haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilen Lenf Drenaj uygulamasının bir seansı yaklaşık 30 dakika sürer.

Lenf Drenajın Faydalı Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Uygulandığı bölgede cilt kalitesinde düzelme, çevresel olarak incelme, deri ve deri altında sıkılaşma olur.

Ayrıca Lenf drenaj; ödem, yara izleri, romatizma, şiş topuklar, kabızlık ve hazımsızlık, hormonal dengesizlik, anksiyete, stres, toksin birikmesi, grip, kronik yorgunluk, hamilelik sonrası, menopoz sıkıntıları, uykusuzluk, regl öncesi gerginlik ve eklem iltihapları gibi bir çok durumda kullanılabilir.

Lenf Drenaj uygulaması, vücuttaki ödemlerden kurtulmak cildin sıkılaşmasını ve kasların gevşemesini sağlamak için etkili bir yoldur. Bazı özel durumlarda uygulanması komplikasyonlara yol açabilir. Kalp hastaları, hamileler ve yüksek tansiyon, diyabet, hemoroit, kemik erimesi gibi bazı hastalıklarda lenf drenaj uygulaması yapılmamaktadır.