info@rotaestetik.com
İSTANBUL | +90 (553) 716 59 29
İZMİR | +90 (530) 265 80 17
ANTALYA | +90 (533) 037 88 65

Saç analizi nedir ?

Saç analizi nedir ?

saç bakımı

SAÇ ANALİZİ

Saç ve saçlı deriye ait şikayetleri olan hastaya uygulanması gereken muayene ve tetkik işlemlerine Saç Analizi adı verilir. Saç ile ilgili bir sorun yaşandığında ilk yapılması gereken sorunun ne olduğunu öğrenmektir. Saç muayenesi için özel olarak geliştirilmiş cihazlarla saç ve saç derisinin bir uzman tarafından incelenmesi gereklidir. Çünkü saç derisinin gözeneklerinden tutunda, saç derisindeki kılcal damarların durumuna kadar birçok faktör saç sağlığını ekiler.

Sağlıklı bir bireyde bulunan sağlıklı her saç teli belirli periyotlar içinde dökülür ve yeniden çıkar. Sorun yeni çıkan saçların dökülen saçlar kadar güçlü çıkmaması durumunda başlar. Giderek zayıflayan saçlar bir süre sonra geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde dökülür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey saçın zayıfladığı ve çok yavaş uzadığının fark edildiği anda saçın analiz ettirmesidir.

Saç analizi sonucunda belirlenen soruna göre bakım veya farklı çözümler uygulanmalıdır. Aksi taktirde saçlarda geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir.

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç teli ve saçlı derinin görüntüsü trikoskop adı verilen bir tıbbi cihaz yardımı ile yüz kat zoomlanarak büyütülür. Bu uygulamayla bölge mikroskobik bir analize tabi tutulmuş olur. Saç analizi ile kişinin cilt tipini ve problemini, saç sıklığını, kalınlığını, kalitesini ve varsa kelliğin derecesini belirlemek mümkündür. Yapılan muayene ve analiz sonrasında kişinin sistemik bir problemi olduğu düşünülürse ilave olarak bazı kan testleri istenilebilir. Sorunun saç ve saçlı deri ile doğrudan bağlantılı olduğu düşünülüyorsa akut durum bakımı uygulanır. Egzema, dermatit, mantar gibi hastalıkların bakımında tıbbi solüsyonlar, krem ve şampuanlar kullanılır

Saç analizi yaparken şu ayrıntıya da dikkat etmek gerekir; bir greft içerisinde minimum 2 maksimum 5 saç teli barındırır. Greft hesaplaması yaparken bu hususu göz önünde bulundurarak ona göre ekilecek greft sayısı belirlenir.

Saç analizi iki şekilde yapılır; Loupe ve Trikoskop olarak

Loupe ; doktor kontrolünde saç derisi ve saç kökleri en ince ayrıntısına kadar görüntülenir.

Trikoskop ; yine özel bir cihaz sayesinde ucundaki kamera ile saç derisi saç kökleri analiz edilir.Bu yöntemle hem saç analizi yapan kişi hemde hasta net olarak ekran sayesinde durumunu net olarak görebilecektir.

 

Saç Analizi ile belirlenebilecek sorunlar:

  • Saç Kaybı: (Hair Loss status) Saç kaybının hangi aşamada olduğunu gösterir
  • Saç Derisi: (Scalp status) Saç derisindeki olası sorular tespit edilir. (saç derisi  yağlı mı kuru mu, deride seboreik dermatit- egzama  var mı?)
  • Saç derisinde yer alan kılcal damarlar: (Exposure of Scap’s Vessel) Saç derisinde yer alan kılcal damarlarda hasa var mı varsa ne kadar olduğunun saptanması
  • Saçlı deride yer alan Gözenekler: (Hair Pore Status) Saç derisinde yer alan gözeneklerin ne kadar açık yada kapalı olduğunun saptanması
  • Keratin Seviyesi : (Keratin of Scalp) Saçtaki keratinin saç derisi üzerinde sorun yaratıp yaratmadığı, bu sorunun derecesinin belirlenmesi
  • Saç Kalınlığı: (Hair Thickness) Saç telinin ne kadar kalın ya da ince olduğunun tesbiti
  • Saç Yoğunluğu : Saçlı deride bir santimetre kare alanında kaç edet saç telinin bulunduğunun belirlenmesi işlemi
  • Saç analizi sonucunda alınan veriler ve hasta nın verdiği bilgiler ışığında sorun saçlara mı, saçlı deriye mi ait olduğu, bölgesel mi hormonsal mı sorunun süresi ve şiddeti belirlenir

Saçlarda seyrelme veya kelliklerin en doğru bakımı saç ekimidir. Saçların cansızlaşması, saç dökülmesi, saç kaybı gibi saç teli ve saç köküne ait ise eksikliğin derecesine göre Saç PRP’si-saç mezoterapisi gibi destek bakımı uygulanır. Bu bakımı mevcut saçı besler, saç dökülmesini durdurur veya kısmen yatışmasına katkı sağlar.

Saç analiz cihazı ile operasyon öncesinde muayene yapılarak kişiye saç ve saç köklerinin sağlıklı olup olmadığı, operasyon esnasında hangi alanlara ne kadar greft sayısı ile çalışılacağı bilgisi verilir. Aynı zamanda saçkıran, kepeklenme , dermatit, yağlanma gibi sorunlar varsa analiz eldir. Bu sayede operasyon öncesinde kişiye hemen hemen tüm bilgiler kesin olarak aktarılır. Saç ekimi operasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilip sonlanması için ilk olarak kişinin analiz evresinden geçilmesi gerekiyor. Saç analizi ile en önemlisi olarak kişinin saç dökülme çeşidinin ne olduğu belirlenir. Her saç dökülmesi karşısında saç ekim operasyonu gerçekleştirilmeyeceği için burada analiz sonrasında ki belirlenen sonuç önem taşır. Bu esnada donör bölgenin yeterliliği saptanır.

Yapılan analizle saçlı deride kalıcı olduğu tespit edilen seyrelme veya kelliklerin en doğru bakımın saç ekimi olduğuna kanaat getirilir. Bu özellikleri ile saç ve saçlı deri analizi, saçlı deri hastalıkları, saç dökülmesi ve saç cansızlığı gibi problemlerin bakımı izlenmesi gereken yol tayininde de önemli bir yol göstericidir

 

Şubelerimizde sadece trikolojik saç analizi yapılmaktadır. Dermatolojik saç analizi için lütfen sağlık kurumlarını tercih etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir